Odpowiedź na to pytanie może być bardzo krótka ……TAK bo głowa to ważny element w rywalizacji sportowej!!
Można również rozwinąć odpowiedź, przedstawić argumenty jakie niesie za sobą świadomy i dobrowolny proces jakim jest trening mentalny. Tu chciałbym zacząć od świadomości dotyczącej tego co ma na celu ten rodzaj treningu. Patrząc z perspektywy wszystkich sportów grupowych i indywidualnych trening mentalny tak naprawdę wchodzi na salony. Świadomość środowiska nie do końca widzi role psychologa, trenera mentalnego w całym systemie szkolenia, choć jest ona coraz bardziej doceniana i poszukiwana…tak jak rola trenera techniki fundamentalnej, motoryki czy taktyki.
Przechodząc do sedna.
W sytuacjach gdy rywalizacja sportowa jest na bardzo wyrównanym poziomie,wyszkolenie zawodników pod względem technicznym, taktycznym i motorycznym jest na najwyższym poziomie, to jedynym aspektem gdzie możemy zrobić różnicę nad przeciwnikiem jest przygotowanie mentalne. Moim zadanie wtedy w 90% najważniejszą rolę odgrywa głowa.
Znając sposoby rodzenia sobie z presją i stresem będziemy potrafili do końca zachować zimną krew iw kluczowym momencie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.
Znając sposób na to aby utrzymywać w sobie motywację na wysokim poziomie, będziemy zdeterminowani do tego aby pomimo wszelkich przeszkód dążyć do wyznaczonych celów.
Potrafiąc zbudować w sobie pewność siebie, znając swoje mocne i słabe strony będziemy mogli skuteczniej się rozwijać.
Gdy zawodnik będzie potrafił te i wiele innych elementów układanki zastosować będzie mógł zwiększyć swój potencjał sportowy. Umiejętności te będzie mógł również wykorzystać w swoim życiu pozasportowym.
Bo idąc modelem sportu pozytywnego sportowiec jest najpierw człowiekiem.
W kolejnym artykule rozwinę jakie umiejętności mentalne składają się na tą układankę.
Wojciech Walczak – trener mentalny MasterMind
Jeśli spodobał się Tobie ten artykuł udostępnij
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.